Budowa i rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzator jest urządzeniem, służącym do chłodzenia pomieszczenia. Obecnie czynnikiem chłodzącym są zazwyczaj ekologiczne gazy. Klimatyzatory dzielą się na wiele rodzajów ze względu na typ montażu, ilość jednostek wewnętrznych, tryb pracy oraz sposób sterowania. Szeroki wybór umożliwia dostosowanie klimatyzatora do konkretnych potrzeb.
Budowa i zasada działania klimatyzatorów
Podstawowymi elementami klimatyzatora są sprężarka, parownik, skraplacz, zawór rozprężny oraz układ sterowania, niejednokrotnie oparty na zaawansowanych układach elektronicznych. Parownik i skraplacz wyposażone są w wentylatory o różnych konstrukcjach coraz częściej bezszczotkowych, w celu zmniejszenia poziomu hałasu oraz wydłużeniu żywotności wentylatora. Powietrze z pomieszczenia trafia do parownika, gdzie oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu. Czynnik chłodniczy zostaje sprężony przez sprężarkę i dostaje się do skraplacza, gdzie skrapla się i zamienia w ciecz pod wysokim ciśnieniem. Ciecz następnie jest rozprężana w zaworze rozprężnym, jej ciśnienie i temperatura maleje i ponownie wraca do parownika. Czynnik chłodniczy krąży w klimatyzatorze w układzie zamkniętym. Współczesne klimatyzatory często wyposaża się również w filtry powietrza i nagrzewnice elektryczne.
Podział i rodzaje klimatyzatorów
Ze względu na budowę i ilość jednostek wewnętrznych, klimatyzatory dzielimy na pojedyncze (kompaktowe, monoblokowe), składające z jednej jednostki oraz na dwuczęściowe typu split. Klimatyzatory typu split zbudowane są jednostki wewnętrznej z parownikiem i wentylatorem oraz jednostki zewnętrznej ze skraplaczem i sprężarką. Obie jednostki połączone są ze sobą za pomocą przewodów gazowych i cieczowych. Występują również klimatyzatory multisplit, w których do jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych. Ze względu na tryb pracy klimatyzatory dzielimy na chłodzące oraz grzewczo-chłodzące, a jeżeli kryterium jest sposób sterowania to wyróżniamy klimatyzatory klasyczne (obroty sprężarki są stałe) oraz interwałowe (obroty sprężarki można regulować). Najbogatszy jest podział ze względu na typ montażu. W tej klasyfikacji wyróżniamy klimatyzatory przenośne oraz okienno-ścienne, należące do rodzaju kompaktowych. Klimatyzatory typu split dzielimy z kolei na ścienne, ścienno-przysufitowe, przypodłogowe, kasetonowe oraz kanałowe. Wybór konkretnego rodzaju powinien być podyktowany jego przeznaczeniem. Przykładowo, klimatyzatory przenośne najczęściej stosowane są do użytku domowego, a klimatyzatory sufitowe doskonale sprawdzają się w pojazdach, autobusach i kabinach roboczych. Klimatyzatory pojazdowe możemy dalej podzielić na napędzane od silnika albo zasilane elektrycznie.