Działanie agregatów chłodniczych krok po kroku
Pojazdy przeznaczone do transportu wrażliwych ładunków, jak np. żywności, muszą być wyposażone w agregat chłodniczy. Takie urządzenie pozwala utrzymać stałą pożądaną temperaturę i bezpiecznie dowieźć towar. W poniższym artykule wyjaśniamy sposób działania tego rodzaju agregatów.
Jak działa agregat chłodniczy?
Technologia chłodzenia w agregacie chłodniczym opiera się tak naprawdę na jednym, powtarzalnym procesie. Na początku, ciepło ze schładzanego pomieszczenia dostaje się do części zwanej parownikiem. Wówczas, na skutek spadku ciśnienia, czynnik chłodniczy zmienia swój stan skupienia z cieczy w gaz. Następnie miesza się z zassanym ciepłym powietrzem, które dalej kierowane jest do skraplacza. W tej części systemu następuje oddanie ciepła i schłodzenie silnika, który zasila agregat chłodniczy. Tak schłodzone powietrze dostarczane jest z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało zassane i cały cykl powtarza się, aż osiągnięta zostanie zaprogramowana temperatura.
Co ważne, agregat chłodniczy pracuje nieprzerwanie, nie tylko w trakcie jazdy. Gdy silnik pojazdu zostanie wyłączony, zasilanie przejmuje akumulator urządzenia. System jest oczywiście w pełni zautomatyzowany. Wysokiej jakości system chłodzenia w pojeździe zapewni świeżość dostarczanych produktów. Jednak utrzymanie prawidłowego funkcjonowania agregatu wymaga regularnej konserwacji. Serwis agregatu chłodniczego przebiega podobnie jak w przypadku klimatyzacji samochodowej. Po pierwsze, sprawdzana jest szczelność całego systemu. Serwisant ocenia też urządzenie pod kątem korozji. Konieczny jest także przegląd poszczególnych komponentów systemu chłodzenia. Jeśli wybierzemy urządzenia chłodnicze od sprawdzonego producenta i będziemy je odpowiednio konserwować, transport naszych towarów przebiegać będzie bezproblemowo.