Główne zasady i specyfika transportu chłodniczego
Zachowanie jakości przewożonego ładunku jest sprawą priorytetową dla każdego przewoźnika. Dotyczy to szczególnie produktów o krótkich okresach przechowywania lub wymagających zachowania odpowiednich warunków przewozu. Do takich towarów zalicza się m.in. produkty z branży spożywczej lub farmaceutycznej, czyli kluczowe dla gospodarki.
Jakie produkty wymagają transportu chłodniczego?
Transport chłodniczy jest wykorzystywany do przewozu towarów wymagających przechowywania w niskich, stabilnych temperaturach. Należą do nich m.in. produkty mięsne, nabiałowe, wyroby cukiernicze, a także leki, kosmetyki oraz rośliny ozdobne. Ponadto, dla poszczególnych grup produktów narzucone są określone kryteria przewozu, np. dla lodów jest to -20°C.
Ten typ transportu wymaga zastosowania konkretnych pojazdów, nazywanych także chłodniami, wyposażonych w agregaty chłodnicze, czyli specjalistyczne urządzenia zapewniające odpowiednie warunki przechowywania. W naszej ofercie dostępne są agregaty chłodnicze Konvekta, które wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i energooszczędną pracą.
Czym się wyróżnia transport chłodniczy?
Zadaniem urządzeń wykorzystywanych w transporcie chłodniczym jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej temperatury, lecz także zadbanie o właściwą wilgotność powietrza. W pojazdach tych znajdują się także czujniki monitorujące kluczowe parametry. W trakcie przejazdu, należy także szczegółowo weryfikować przebieg trasy, ponieważ nagłe i niezaplanowane przestoje, mogą sprzyjać uszkodzeniom przewożonego towaru.
Pojazdy wykorzystywane do transportu żywności w szczególnych warunkach, muszą zostać dopuszczone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, oraz Główny Inspektorat Weterynaryjny, jeśli służą do transportu mięsa. Dodatkowo, kierowcy muszą posiadać aktualne książeczki zdrowia.